Frivolitky

Na této stránce se nachází základy frivolitkované krajky ukázané na jednoduché vločce vázané jedním člunkem.

Potřebujeme: přízi (pevná příze, která moc nechlupatí - doporučuji sněhurku, kordonet, oblíbená je perlovka), člunek, háček.

Vločka bude jednobarevná, tudíž si stačí připravit klubíčko a část z něj přemotat na člunek (člunek zůstane spojen s klubíčkem, nestříhat!).

Schéma krajky:

Frivolitkovou krajku tvoří obloučky a slzičky tvořené frivolitkovými uzlíky vzájemně spojené pomocí tzv. pikotek.

Frivolitkový uzlík je ve skutečnosti tvořen dvěma uzlíky (t.j. 3 uzlíky znamenají ve skutečnosti 3x uvázat první a druhý uzlík!).
Základní frivolitkový uzlík se váže nití na člunku, ve skutečnosti je však uvázán "druhou" nití (po uvázaní uzlíku se pracovní nit natáhne a stává se z ní vodící nit). Tento způsob vázání umožňuje roztahování slzičky v průběhu práce a nakonec i její stáhnutí.
Pikotka je vytvořena vynecháním kousku příze mezi dvěma uzlíky. Pikotky používáme nejen pro spojování jednotlivých částí krajky, plní i ozdobnou funkci (z toho důvodu vážeme často pikotky různých velikostí).

Krajka většinou začína slzičkou. Základní slzička je vázána pouze nití na člunku (t.j. pokud by nákres neobsahoval obloučky, klubíčko bychom nepotřebovali).

Následující video ukazuje postup vázání první slzičky (v nákresu označena písmenem A. Čísla znamenají, že uvážeme 6x frivolitkový uzlík, vytvoříme pikotku, 2x frivolitkový uzlík, pikotku, 3x uzlík, atd. Pikotky jsou v nákresu vyznačeny jako čárky. Samostatná čárka je ozdobnou pikotkou, čárka spojující dvě slzičky je pikotka na první slzičce a navázání k ní u druhé slzičky).
POZOR: Pro zkrácení videa je na videu uvázána pikotka hned po třetím uzlíku (místo šestého)!!

Slzičku si v průběhu práce podle potřeby roztahujeme. Pokud slučka roztáhnout nejde, uzlíky jsou uvázány opačně, t.j. po uvázání uzlíku nebyla pracovní nit vyrovnána!

Následující video ukazuje utáhnutí hotové slzičky.

Pokračujeme vázáním slzičky B (naprosto stejným způsobem, jen už si musíme dát pozor, ať navazuje první uzlík na předchozí slzičku).
Následující video ukazuje začátek vázání druhé slzičky a spojení pomocí pikotky (přízi ze slučky protáhneme za pomocí háčku pikotkou a vzniklou slučkou protáhneme člunek, utáhneme).

Druhou slzičku utáhneme stejně jako první a stejně tak uvážeme i třetí slzičku (C). Podle nákresu následuje oblouček, který je vázán nití z klubíčka následujícím způsobem:

To, co jsme zatím uvázali, zopakujeme podle nákresu 6x.

DŮLEŽITÉ: u posledního "trojlístku" spojíme nejen první slzičku s predešlou, ale i poslední slzičku s tou první, kterou jsme dneska uvázali (a předposlední s druhou, podle nákresu).

Po uvázání posledního obloučku ustřihneme příze a z rubu přivážeme oblouček k prvnímu trojlístku. Poté příze buď zapošijeme do krajky, nebo ponecháme na pověšení.

Hotová hvězdička: